طلاق توافقی

شرایط طلاق توسط شوهر
شرایط شوهر برای گرفتن طلاق
آگوست 29, 2019
دعوای طلاق به درخواست مرد و زن
دعوای طلاق به درخواست مرد و زن چگونه است؟
اکتبر 28, 2019

طلاق توافقی ، همان گونه که از نام آن پیداست طلاقی است که زن و شوهر بر وقوع آن و جدایی اتفاق نظر دارند و ممکن است در چارچوب طلاق خلع یا مبارات باشد یا نباشد. معمولا این توافق ها علاوه برجدایی، درمورد آثار ازدواج از جمله مهریه، حضانت و .. است، یعنی مواردی که باید ضمن طلاق، تکلیف آن ها مشخص شود.

پس طلاق توافقی تاثیری در ماهیت طلاق که ایقاع و به اراده ی شوهر است ندارد و موجب نمی شود که ماهیت طلاق به عقد یا قرارداد تبدیل شود. براساس ماده ی ٢۵ ق.ح.خ ١٣٩١:((درصورتی که زوجین متقاضی طلاق توافقی باشند، دادگاه باید موضوع را به مرکز مشاوره ی خانواده ارجاع دهد.

در این موارد طرفین می توانند تقاضای طلاق توافقی را از ابتدا در مراکز مذکور مطرح کنند. در صورت عدم انصراف متقاضی از طلاق، مرکز مشاوره ی خانواده موضوع را با مشخص کردن موارد توافق جهت اتخاذ تصمیم نهایی به دادگاه منعکس می کند.))

سوال: طلاق توافقی رجعی است یا بائن ؟؟

اگر طلاق توافقی در قالب خلع و یا مبارات باشد، با استناد به ماده ی ١١۴۵ ق.م ، چنین طلاقی بائن است و قابلیت رجوع ندارد. اما اگر در این قالب ها نباشد، بنابر نظر برخی از اساتید حقوق، طلاق مزبور قابل رجوع با توافق زوجین است، چرا که رجوع به اراده ی یک جانبه ی شوهر، نقض غرض و غیر معقول می باشد.

با توجه به توضیحاتی که در گفتار قبلی داده شد، این نظر را نمی توان پذیرفت زیرا انواع طلاق های بائن در ماده ی ١١۴۵ آمده است و در غیر این موارد، اصل بر این است که طلاق، رجعی است.

طلاق در صورتی خلع یا مبارات می شود که مال یا عوضی داده شود، پس اگر چنین مالی باطل باشد به مانند این است که مالی داده نشده، بنابراین خلع و مباراتی هم به وقوع نپیوسته، بلکه ان چه رخ داده، طلاقی رجعی بوده است.

برخی این اشکال را وارد کرده اند که اگر این طلاق را رجعی بگیریم، چون شوهر قصد آن را نداشته، پس رجعی نیز درست نیست زیرا قصد او طلاق خلع یا مبارات بوده که واقع نشده است. این ایراد وارد نیست چرا که گفته شد که مال یا فدیه به عنوان انگیزه است و این انگیزه به مانند عوض در معاملاتی مانند بیع نیست.قصد و اراده ی شوهر طلاق بوده که واقع شده و نوع آن با توجه به بودن یا نبودن فدیه تعیین می شود که در این جا وجود نداشته است، پس طلاق رجعی و قابل رجوع است.

هم چنان که به استناد بند ٣ ماده ١١۴۵ ق.م، اگر زن به مال یا فدیه رجوع کند،طلاق به رجعی دگرگونی می یابد.


آشنایی با ماهیت و روند اجرای طلاق توافقی

طلاق در اصل به معنای خاتمه دادن به زندگی زناشویی به لحاظ شرعی و قانونی است که گاه، اقدام به آن، یک طرفه است و در مواردی نیز زوجین با یکدیگر توافق کرده و هر دو با هم، اقدام به انجام مراحل طلاق می‌کنند که به این نوع طلاق، «طلاق توافقی» گفته می‌شود.

با اینکه خانواده مهمترین نهاد اجتماعی محسوب می‌شود و ازدواج و تشکیل خانواده‌ای مستقل از پدر و مادر، از جمله مهمترین و خوشایندترین مراحل زندگی هر فردی است اما در مواردی، میان زوجین، جدایی صورت می‌گیرد. طلاق در اصل به معنای خاتمه دادن به زندگی زناشویی به لحاظ شرعی و قانونی است که گاه، اقدام به آن، یک طرفه است و در مواردی نیز زوجین با یکدیگر توافق کرده و هر دو با هم، اقدام به انجام مراحل طلاق می‌کنند که به این نوع طلاق، «طلاق توافقی» گفته می‌شود.

یکی از انواع طلاق، طلاق توافقی نام دارد که زوج و زوجه، هر دو متقاضی آن بوده و در همه امور با یکدیگر توافق کرده‌اند و با مراجعه به دادگاه خانواده، اعلام توافق خود در اموری مانند حضانت فرزند بعد از طلاق، ملاقات با فرزند، نفقه ایام عده، شیوه استرداد جهیزیه، وصول مهریه و مواردی از این دست را می‌نویسند و به دادگاه تقدیم می‌کنند.

درخصوص طلاق توافقی، این تصور اشتباه وجود دارد که چون طرفین نسبت به ماهیت طلاق با هم توافق می‌کنند بنابراین مانند سایر انواع طلاق، ماهیت یک‌طرفه یا ایقاع ندارد. در حالی که این تصور اشتباه است زیرا در قانون مدنی حق طلاق به زوج داده شده است و لذا طلاق ایقاعی (عمل حقوقی یک طرفه) به نفع زوج است و عبارت «توافقی» تغییری در ماهیت طلاق ایجاد نمی‌کند.

طلاق توافقی

طلاق خلع و مبارات

توافق در این نوع طلاق، به این معنا است که زوجه، زوج را به طلاق راضی می‌کند و دو طرف، توافقاتی در خصوص مسایل مالی و فرزندان انجام می‌دهند و به دنبال آن طلاق واقع می‌شود. به همین دلیل است که در حکم دادگاه عبارت «خلع نوبت اول» آمده است.

این نوع طلاق در قانون مدنی، طلاقی مبتنی بر کراهت است. قانونگذار می‌گوید اگر زوجه از زوج کراهت داشت، می‌تواند مالی را ببخشد تا زوج او را طلاق بدهد.

در حقیقت ضرب‌المثل معروف «مهرم حلال جانم آزاد» همان طلاق خلع است. داور در ادامه عنوان کرد: طلاق مبارات، نوع دیگری از طلاق است که در آن هر دو طرف یعنی زوج و زوجه، از هم کراهت داشته باشند که درخصوص آن هم قانونگذار می‌گوید زوجه باید تا سقف مهریه خود به زوج بپردازد.

با این تفاصیل، طلاق توافقی به معنای مساوی بودن زوج و زوجه در طلاق نیست و توافقی بودن طلاق، ماهیتی در نوع طلاق ایجاد نمی‌کند.

ضرورت توافق زوج و زوجه در خصوص همه امور مالی و غیرمالی

نکته مهم در درخواست طلاق توافقی آن است که زوج و زوجه باید در خصوص همه امور مالی و غیرمالی خود با هم توافق کنند، پس از اینکه زوجین در امور مشترک به توافق رسیدند، می‌توانند برای طلاق توافقی اقدام کنند. توافقات مذکور می‌تواند در محضر دادگاه باشد یا در دفاتر اسناد رسمی صورت گیرد و به طریق رسمی ثبت شود همچنین در صورتی که طرفین مایل بودند که از همان ابتدا به وکلای دادگستری مراجعه کنند، شرح توافقات خود را به وکلای خویش خواهند داد و وکلای آنها مراحل قانونی طلاق توافقی را انجام می‌دهند.

زوج و زوجه باید با در دست داشتن مدارکی شامل کارت ملی، شناسنامه و عقدنامه، در تهران به دفتر خدمات قضایی و در شهرستان‌ها به واحدِ ثبت دادخواست، مراجعه کنند. موضوع خواسته‌ آنها در برگ دادخواست «صدور گواهی عدم امکان سازش» یا همان درخواست طلاق توافقی است.

شروع جلسات مشاوره به عنوان اولین گام اساسی در رابطه با طی مراحل طلاق انجام خواهد شد. // منبع : تابناک

توافق نامه در طلاق توافقی

توافق نامه (یا همان تفاهم نامه طلاق) متنی است حاوی مطالبی از قبیل تعیین و تکلیف مهریه،حضانت فرزندان،نفقه،جهزیه و سایر توافقات در رابطه با طلاق که زوجین در رابطه به آن به توافق رسیده اند.

این متن می تواند قبل از مراجعه به دادگاه به صورت کتبی توسط طرفین یا وکلای آنها نوشته شده و با امضاء ضمن دادخواست طلاق به آن ضمیمه گردد و البته اجباری در این مورد نیست بدین معنا که در صورتی که زوجین توافق داشته ولی تمایلی به کتبی کردن آن نداشته باشند می توانند صرفا در دادگاه با بازگو کردن توافقات خود نسبت به آن اقدام نمایند.

ذکر چند نکته :

 • در ضمن یک توافقنامه علاوه بر آنچه که به طور کلی مرسوم است می توان در رابطه با سایر نکات مثل تحصیل فرزند،شرایط حضانت،تقسیم اموال،تقسیم خانه و دارایی ها،اموالی که نمی خواهید تقسیم شود،یا شرایطی مثل مقدار پولی که همسر به زوجه خود تا مدتی بدهد و غیره نیز توافق کرد.
 • اگر درخواست طلاق به هر دلیلی منجر به صدور حکم نشود توافق نامه غیر قابل اثر خواهد بود و اگر به طور مثال مطلبی در رابطه با بخشش (بذل) مهریه در آن ذکر شده باشد بعدا توسط زوج مورد استناد نمی تواند باشد حال آنکه بهتر از در نوشتن آن دقت کافی و تخصص لازم به عمل آید.
 • در پایان نوشتن توافق نامه ممکن به وسیله خود زوجه و یا وکلای آنها به عمل آید که پیشنهاد ما این است که با توجه به اینکه امکان نوشتن توسط خود طرفین نیز مسیر است اما به دلیل اثرات و تبعات بعدی آن از دریافت مشورت و نگارش اصولی آن توسط وکیل مجرب اجتناب ورزیده نشود.

مهریه در طلاق توافقی

تصمیم در رابطه با مهریه به عنوان یکی از مهم ترین ارکان طلاق می تواند به صورت یکی از حالات مرسوم و رایج زیر باشد :

 • توافق شود که مرد میزانی مشخص از مهریه را به زن بپردازد. مثلا ۱۰۰ سکه از ۳۰۰ سکه
 • بذل یا همان بخشش کل مهریه توسط زن که زن می تواند بگوید من کل مهریه خویش را می بخشم.
 • در صورتی که توافق شد زن صرفا قسمتی از مهریه خود را بذل کرده و در ازای مابقی آن به عنوان مثال امتیازاتی از قبیل حضانت فرزند و غیره را به دست آورد باید توجه شود که حتما مدت و میزان آن به صورت دقیق مشخص شود.

نفقه و اجرت المثل در طلاق توافقی

نفقه از دیگر مواردی است که بر عهده مرد است و باید با توجه به شرایط خاص همسر خود از قبیل جایگاه و منزلت خانوادگی و شرایط زندگی و غیره نسبت به پرداخت آن اقدام کند .

ذکر این نکته حائز اهمیت است در صورتی که زن از دریافت نفقه خودداری نکرده و خواهان دریافت باشد همچنان این مورد بر ذمه مرد باقی است که میزان و نوع پرداخت نفقه باید مشخص بوده و در صورت عدم توافق دادگاه اقدام به صدور رای نخواهد کرد.

در رابطه با اجرت المثل نیز زن نسبت به کارهایی که شرعا به عهده او نبوده و عرفا نیز مستحق دریافت اجرت و مزد است می تواند از مرد تقاضای مبلغ مورد نظر را کرده که پس از تعیین توسط دادگاه بر عهده مرد خواهد بود. نکته آنکه در صورتی که زن تبرعا (یعنی به صورت رایگان) قصد انجام داشته این مقدار بر عهده مرد نخواهد بود.

نکته لازم به ذکر این است که توافق بر سر اجرت المثل نیز همچون نفقه ضروری است و در صورت عدم توافق رای صادر نخواهد شد و این امر مستلزم طولانی شدن مدت دادرسی و هزینه های آن است.

اطلاعات کامل درباره طلاق توافقی

حضانت ، نفقه و ملاقات فرزندان در طلاق توافقی

حضانت تا قبل از ۷ سالگی با مادر است و بعد از ۷ سالگی با پدر در صورتی که این بین اختلاف وجود داشته باشد رفع آن با دادگاه است. البته در طلاق توافقی می توان بر این امر توافق حاصل کرد که حضانت با چه کسی باشد.

نفقه فرزندان با پدر است حتی اگر فرزند با مادر زندگی کند اما ضمن طلاق توافقی ممکن است مادر برای گرفتن طلاق و یا شرط ضمن آن نفقه فرزند خویش را برعهده گرفته و بر آن توافق کند که امر مستلزم آن است که به امضاء طرفین برسد.

ملاقات فرزندان نیز طبق اصل بر آن است درصورتی که زوج و زوجه در یک محل اقامت نداشته باشند هر کدام که فرزند در نزد او نگهداری نمی شود این حق قانونی را دارد که فرزند خویش را ملاقات کند البته سایر جزئیات این امر طبق توافق طرفین است که باید ضمن توافق نامه در طلاق توافقی ذکر شود.

درصورتی که در هر یک از موارد فوق توافق حاصل نشود دادگاه اقدام به صدور رای نخواهد کرد.

جهیزیه در طلاق توافقی

جهیزیه نیز از جمله مواردی است که باید بر آن توافق شود و زوج و زوجه مکلف هستند نسبت به آنچه به همراه خود به عنوان جهیزیه آورده و مالک آن محسوب می شوند تعیین و تکلیف کنند.

نکته : مرد و زن آنچه را به عنوان جهزیه همراه خود می آورند مالک آن بوده و برای اثبات مالکیت نیز می توانند به لیست یا سیاهه جهزیه که معمولا ضمن عقد مشخص میشود استناد کرده و یا فاکتور های آن را مورد استناد قرار دهند.

ذکر چند نکته :

 1. حکم صادر شده توسط دادگاه در غالب گواهی عدم امکان سازش است.
 2. برای اینکه طلاق رجعی نباشد زن باید قسمت هرچند کم از مهریه خود را ببخشد به بیان واضح تر برای اینکه مرد نتواند در زمان عده به همسر خود رجوع کند زن باید مبلغی را از مهریه بذل (یا همان بخشش) نماید.
 3. مدت عده در طلاق توافقی :
 • برای زوجه دوشیزه و یائسه عده طلاق وجود ندارد.
 • برای زوجه ای که باردار (حامله) می باشد مدت عده تا پایان وضع حمل می باشد. منوط به اینکه از ۳ ماه کمتر نباشد.
 • برای سایر زنان مدت عده سه طهر (عادت ماهیانه) است مگر اینکه زنی یائسه نباشد ولی عادت ماهانه نبیند که در این صورت عده ۳ ماه می باشد.
 1. عبارت طلاق خلع نوبت اول که در رای های طلاق توافقی نوشته می شود به چه معناست؟

بیشتر طلاق های توافقی خلعی است. خلع یعنی زوجه چیزی (مالی) از مهریه یا غیر آن را در مقابل طلاق به زوج (مرد) بذل میکند که اگر دفعه اول باشد که از هم جدا می شوند ، طلاق خلع نوبت اول است و اگر پس از ثبت طلاق مجددا ازدواج کنند و دوباره طلاق بگیرند و ثبت شود طلاق خلع نوبت دوم می باشد.

 1. پشیمانی یکی از زوجین بعد از طلاق توافقی

در صورت پشیمانی هر کدام از زوجین تا قبل از صدور رای طلاق توافقی (گواهی عدم امکان سازش) حتی اگر توافق نامه امضاء کرده باشند و یا دادخواست طلاق را ثبت کرده باشند، رای طلاق توافقی صادر نمی شود.

اما بعد از صدور رای طلاق توافقی اگر مرد پشیمان شود و به دفترخانه برای ثبت طلاق مراجعه نکند امکان ثبت طلاق وجود نخواهد داشت مگر اینکه زن از مرد در ضمن رای دادگاه یا به صورت وکالت در طلاق (حق طلاق)، وکالت در مراجعه به دفترخانه برای ثبت طلاق داشته باشد.

در مورد پشیمانی زوجه نیز، باید گفت تاثیری در امکان ثبت نخواهد داشت و در صورت رضایت نداشتن مرد رأسا می تواند به دفترخانه رجوع کند. // منبع : دادافزا


معرفی موسسه حقوقی مدافعان

«در همه دادگاه‌ها، طرفین دعوا حق دارند برای خود وکیل انتخاب نمایند و اگر توانایی انتخاب وکیل را نداشته باشند باید برای آنها امکانات تعیین وکیل فراهم گردد.» البته در ایران و عموم کشورها تصدی شغل وکالت دادگستری علاوه بر لزوم دارا بودن تحصیلات مرتبط دانشگاهی، مستلزم اخذمجوزهای لارم و گذرانیدن دوره‌های کارآموزی در کانون‌های وکلا می‌باشد وکالت یک نوع عقد از عقود است که بین موکل و وکیل، بسته می‌شود و به جای موکل کار مورد وکالت را انجام می‌دهد مثلاً زید به عمر وکالت می‌دهد به این که زمینی برای او بخرد، زید موکل است و عمر وکیل. این عمر به نیابت از زید کار را انجام می‌دهد؛ و موکل محدوده‌ای را که برای عمر مشخص کرده، وکیل حق تجاوز و تعدی از آن را ندارد. مثلاً موکل گفته این خانه مرا بفروش به دویست تومان عمر حق ندارد به کمتر از دویست تومان بفروشد.

 • موسسه حقوقی مدافعان در نظر دارد با کادری مجرب نسبت به مشاوره بصورت تلفنی و حضوری و قبولی وکالت در کلیه دعاوی حقوقی کیفری نسبت به پرونده مطروحه یاریتان نماید
 • از جمله امکانات ویزه این موسسه تطبیق وکیل نسبت بموضوع مورد نظر شما
 • موفقیت قبولی پرونده های ما در خصوص سال جاری
 • پرونده های حقوقی ۹۲درصد
 • پرونده های کیفری ۷۹درصد
 • پرونده ها در خصوص دعاوی چک۹۷ درصد
 • پرونده ها در خصوص دعاوی افترا توهین۸۵درصد
 • اگر مایل هستید که نسبت به پرونده های خود به موفقیت صد در صدی برسید موسسه حقوقی مدافعان این موفقیت را برای شما عزیزان ایجاد خواهد کرد این موفقیت ما بر اساس چندین سال تجربه و بعلت وجود وکلای مجرب اتفاق خواهد افتاد
 • مشاوره (حضوری – تلفنی )
 • قبول وکالت در دعاوی کیفری ,حقوقی ,ثبتی شرکتها ,دعاوی مهریه و …
پس از اینکه به مشکل برخوردید و یا سوالات حقوقی برایتان پیش آمد و همچنین برای درخواست وکیل طلاق توافقی، می توانید با ما مشاوره حقوقی انجام دهید و تمامی پرسش های حقوقی خود را مطرح کنید.

تمامی پرونده ها و کلیه دعاوی شما عزیزان توسط وکلای دادگستری موسسه اعمال و انجام میشود

تلفن های تماس : ۰۹۳۹۲۶۹۶۵۴۶ – ۰۹۱۵۷۵۸۷۴۲۴

اشتراک گذاری

Summary
Review Date
Reviewed Item
طلاق توافقی
Author Rating
51star1star1star1star1star